​Jak mierzyć rozmiar ramy? Praktyczny poradnik

W każdym typie roweru rama stanowi swego rodzaju szkielet, który daje nie tylko gwarancję Twojej wygody, ale – co najważniejsze – bezpieczeństwa. Źle dobrana sprawia, że jazda przestaje być przyjemna, co przecież skutecznie zniechęca do dalszych podróży. I mimo, że rower jest zakupem „na lata”, raczej nie da się przyzwyczaić do dyskomfortu, powodowanego przez niewłaściwą postawę rowerzysty (wymuszoną złymi parametrami jednośladu). Co gorsza, nad źle dobranym rowerem trudniej zapanować, skutkiem czego jazda na nim staje się realnym zagrożeniem na drodze. Zamiast więc ryzykować, warto skorzystać z jednej z metod właściwego pomiaru wielkości ramy. Sposobów na to jest kilka.

Skorzystaj z gotowych rozwiązań - Najpopularniejsze - Szybko

Możesz skorzystać z gotowej pomocy oferowanej Ci przez producentów i dystrybutorów sprzętu rowerowego. Co ciekawe, wielu z nich oprócz standardowej numeracji, stosuje również „rozmiarówkę” alfabetyczną –taką jak w przypadku wskazywania rozmiarów ubrań.

Tabele rozmiarów Merida

Tabele rozmiarów Specialized 2020

Tabele rozmiarów Marin

 

W przypadku pozostałych producentów można zasugerować się poniższą tabelą lub dokonać obliczeń (opisane poniżej):

Tabela dla rowerów górskich / MTB / Crossowe

14 kwi 2020 19:26:04

Tabela dla rowerów miejskich i trekkingowych

14 kwi 2020 19:26:51

 

Kompromis ? - TAK !

Co jeśli powinieneś mieć rozmiar o który producent nie zadbał lub nie jest dostępny? Zastanów się jak będziesz korzystać z roweru i czy przypadkiem świadomie nie wybrać innego rozmiaru.

Wybierając większy rozmiar możesz spodziewać się mniejszej zwrotności roweru, która będzie odczuwalna widoczna na trudnym terenie. Natomiast na prostych trasach typu szosa może korzystnie wpływać na zmęczenie.
Wybierając mniejszy rozmiar odczujesz zmniejszenie komfortu podczas jazdy po nieskomplikowanym terenie, np. po mieście lub szosie. Natomiast w terenie rower z mniejszą ramą będzie łatwiejszy do opanowania i bardziej zwrotny.

Kupujesz przez Internet? Obliczaj - Najbardziej precyzyjny

Brak możliwości sprawdzenia sprzętu osobiście zupełnie nie wyklucza dokonania świetnie wymierzonego zakupu. Możesz np. posłużyć się obliczeniami, wykonanymi w oparciu o specjalny wzór (różny dla danego typu roweru) oraz długość Twoich nóg (sam wzrost mniej się w tym przypadku liczy). Jak to zrobić?

Po pierwsze, sprawdź jak daleko od podłoża znajduje się Twoje krocze, kiedy jesteś w pozycji stojącej. W tym celu załóż buty na płaskiej podeszwie, a następnie stań przy ścianie i lekko rozsuń nogi (zrób lekki rozkrok na odległość ok. kilkunastu centymetrów). Teraz przyda Ci się pomoc drugiej osoby, która zmierzy odległość Twojego krocza od podłogi. Aby ułatwić wykonanie testu, możesz też wsunąć między nogi poziomicę bądź książkę, a następnie np. od jej grzbietu rozpocząć pomiar. Następnie otrzymany wynik w centymetrach pomnóż przez jeden z kilku współczynników: właściwy dla typu roweru, który kupujesz. Oto one:

a) rower górski – jeśli sprzęt posiada koła o rozmiarze 26 bądź 27,5 cali, otrzymany wynik pomnóż przez 0,57 – wówczas obliczenia będą zgodne z wartością wyrażoną w centymetrach (aby otrzymać wynik w calach, mnóż przez wartość 0,226); w przypadku roweru posiadającego 29-calowe koła, powinieneś pomnożyć kolejno przez 0,6 (co da wynik w centymetrach) lub 0,238 (wynik w calach),

b) rower miejski, crossowy, trekkingowy – wartość oznaczającą długość nóg pomnóż razy 0,63 (dla otrzymania wyniku w centymetrach) lub przez 0,25 (dla ustalenia wartości w calach),

c) rower szosowy – dla otrzymania wyniku w centymetrach, wynik pierwszych obliczeń pomnóż przez 0,66 (dla otrzymania wyniku w calach możesz pomnożyć przez 0,26).

Inną, alternatywną metodą powyższych obliczeń jest pierwotne uzyskanie wyniku w centymetrach, a następnie „przeliczenie” go na ten wyrażony w calach – poprzez podzielenie finalnej wartości przez 2,54 cm (równowartość 1 cala).

W ten sposób uzyskasz informację na temat pożądanego rozmiaru ramy, który sprawdzi się w Twoim przypadku (rozmiar ten wyraża długość pionowej rury ramy, tzw. rury podsiodłowej, mierzonej od środka korby – tzw. suportu, do jej końca.) Wielkość ramy równa jest tutaj jej wysokości.

Modele dziecięce

 

Tak jak już wspomnieliśmy, podana wyżej specyfika poszczególnych grup produktów oraz ich wymiary mogą okazać się inne niż w przypadku modeli produkowanych przez inną firmę z branży. Jeśli więc zależy Ci na jak najbardziej precyzyjnym doborze sprzętu, skorzystaj z tabel informacyjnych podanych bezpośrednio przez producenta danego roweru. Możesz też oczywiście skonsultować swój wybór z pracownikami naszego sklepu. Tak, by później móc się już tylko cieszyć udanym zakupem oraz jazdą pełną komfortu i wygody.